Światowy Dzień Walki z Otyłością

24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. W związku z tym świętem przesyłam kilka informacji jak radzić sobie z nadmiarem kilogramów. Myślę, że skoro ok. 60% polskiego społeczeństwa cierpi na nadwagę i otyłość, warto zadbać o poprawę świadomości zdrowotnej.

 1. Tyjemy od węglowodanów. Szczególnie uważaj na cukry proste czyli glukozę, fruktozę i syrop glukozowo-fruktozowy.
 2. Zacznij jeść regularne posiłki robiąc pomiędzy nimi ok. 3 godzinne przerwy.
 3. Nie podjadaj. Zaburza to cykl trawienia i wprowadza chaos w pracy układu pokarmowego.
 4. Nie jedz przed snem i w nocy. Wtedy nasz metabolizm spowalnia i nie radzimy sobie tak dobrze z kaloriami jak w ciągu dnia.
 5. Jedz z rodziną w miłej rodzinnej atmosferze. Nie spiesz się. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs posiłku.
 6. Odstaw chipsy, majonez, słodycze, białe pieczywo, ciasta francuskie, wyroby cukiernicze, czekoladę mleczną, orzechy solone, prażone i w czekoladzie, gotowe sosy i dipy, słodzone napoje gazowane, soki w kartonikach, jogurty smakowe i inne produkty zawierające cukier.
 7. Czytaj etykiety. Wiele produktów zawiera cukier ukryty. Jedna łyżeczka cukru to 5g. Producenci mają obowiązek informować nas o ilości użytego cukru.
 8. Ogranicz spożycie soli. Powoduje ona zatrzymywanie się wody w organizmie i zaburza gospodarkę mikroelementami.
 9. Zadbaj o urozmaicenie swojej diety, aby dostarczać sobie potrzebnych do życia witam, mikroelementów i składników odżywczych.
 10. Zachowaj umiar w jedzeniu. Zamień talerz na mniejszy i płytszy. Jemy oczami, więc jak zobaczysz pełen talerz poczujesz się lepiej.
 11. Jedz duże ilości warzyw zarówno surowych jak i poddanych obróbce termicznej. Są doskonałym źródłem witamin i błonnika, który odpowiada za uczucie sytości. Warzywa są niskokaloryczne.
 12. Zadbaj o większą ilość ruchu w swojej codzienności. Pracujące mięśnie spalają kalorie. Ruch poprawia nasze samopoczucie, zdrowie, kondycję, odporność, wydolność krążeniową i wiele, wiele innych…
 13. Znajdź w sobie motywację do zmian. Bez tego może być Ci trudno wytrwać. Patrz dalekosiężnie i miej swój cel cały czas przed oczami. Wyznaczaj sobie małe cele i po ich osiągnięciu zmieniaj je na kolejne.
 14. Uwierz w siebie. Staraj się każdego dnia być lepszy. Nie lepszy od innych, ale bądź najlepszą wersją samego siebie.