20 marca – Światowy dzień bez mięsa

Dziś – tj. 20 marca obchodzimy Światowy dzień bez mięsa. To świetna idea, gdyż ostatnia kontrola producentów mięsa przeprowadzona prze NIK wykazała, że ponad 70 % z nich używa przy jego produkcji antybiotyków. Jeśli do tego dodamy żywienie roślinami modyfikowanymi genetycznie – GMO, hormony, sterydy, wypełniacze w przetworach, konserwanty, wzmacniacze smaku itd. to okaże się, że każdemu z nas taki detoks jest potrzebny. Dzień ten ma propagować spożywanie warzyw i owoców, które są pełne witamin i wartości odżywczych. Przy okazji możemy zadbać o naszą planetę, gdyż produkcja przemysłowa mięsa zużywa ogromne ilości wody i wytwarza wiele toksycznych gazów, chociażby metanu, który jest przyczyną szybszego ocieplania się klimatu. W dietetyce od dawna panuje trend na jeden dzień w tygodniu bez mięsa. Czym je zatem zastąpić, aby organizmowi dostarczyć niezbędnych do życia aminokwasów i witamin ?
1. Soczewicą, która będzie świetnym źródłem aminokwasów egzogennych i produktem dającym świetne uczucie sytości.
2. Jarmużem, który będąc najbardziej odżywczym warzywem dostarczy nam ogromne ilości żelaza, magnezu, przeciwutleniaczy, witamin (szczególnie A i C), luteiny dla dobrego wzroku, oleju omega-3 i omega-6, kwasu foliowego, a także białka.W jego składzie znajdziemy także kwercetynę i sulforafan – substancje działająco przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
3. Brokułem, który dostarczy nam żelaza, magnezu, fosforu, potasu, wapnia, manganu, selenu, cynku, oraz witaminy C i K. Brokuł świetnie oczyści nasz organizm, a to że jest również bogaty w tryptofan, aminokwas z którego powstaje serotonina sprawi, że poczujemy się szczęśliwsi i będziemy lepiej spać. Również działa przeciwnowotworowo, bo zawiera sulforafan.
4. Szpinakiem, który oprócz właściwego odżywienia da nawet największym głodomorom uczucie sytości. Tylakoidy w nim zawarte świetnie hamują apetyt. Jeśli chcesz schudnąć, a nie możesz powstrzymać ciągłego uczucia głodu zacznij jeść szpinak. Nie jest tylko wskazany dla osób z niewydolnością nerek, kamicą nerkową czy dną moczanową.
5. Chlorellą, która dostarczy ci niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, żelaza, manganu, cynku, chromu, magnezu, jodu, chlorofilu oraz witamin B,C i A. Ma również właściwość oczyszczania organizmu z toksyn i metali ciężkich. Jest jednym z nielicznych wegańskich źródeł witaminy B12.
6. Papryką, która będzie świetnym źródłem witaminy C oraz betakarotenu. Idealnie nawodni twój organizm i sprawi, że twoja skóra nabierze nowego blasku.
7. Marchewką, która będzie dawać ci uczucie sytości na długo dzięki wiążącemu duże ilości wody błonnikowi, a także dostarczy ci masy przeciwutleniaczy i wymiataczy wolnych rodników.
8. Mango, które jest jednym z najsmaczniejszych i najbardziej odżywczych owoców. Jego największą właściwością jest to, że jest jedynym wegańskim źródłem proliny – aminokwasu, który uchroni cię przed problemami z kręgosłupem, stawami i ścięgnami.
9. Olejem lnianym, którym polejesz na zimno wszystkie przygotowane dziś potrawy. Jest bogaty w kwasy omega-3, które działają przeciwzapalnie i usprawniają pracę mózgu i każdej komórki w naszym ciele.
10. Rybami, które dostarczą ci niezbędnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych a także wapnia, jodu i selenu. Pamiętaj, że im mniejsza ryba tym zdrowsza. Zawsze zalecam szproty, śledzie, makrelę, sardynki, dorsza, mintaja, halibuta czy łososia. Nawet jeśli wybierzesz rybę z puszki wiedz, że to dobry wybór.

Miłego dnia bez mięsa !!!
Pozdrawiam
Leszek